Podnośniki gąsienicowe, typu „pająk”, są nowoczesnymi maszynami posiadającymi długie hydrauliczne ramię, na którego szczycie znajduje się umieszczony kosz. Ze względu na swoją oryginalną budowę, podnośniki gąsienicowe radzą sobie w najtrudniejszych warunkach i wąskich pomieszczeniach. Podnośniki pająk zapewniają wykonanie prac na sporych wysokościach, tym samym gwarantując bezpieczną pracę i minimalizując potencjalne ryzyko wypadków.
Podnośniki gąsienicowe – krótka charakterystyka
Tego typu maszyny charakteryzują się tym, że pracując na sporej wysokości i posiadając długi wysięg, są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, gdzie np. podnośnik nożycowy elektryczny lub spalinowy nie są w stanie dotrzeć ze względu na inne specyfikacje i budowę. W zamontowanym koszu podnośnika gąsienicowego może znajdować się do dwóch osób, z którego możliwe jest sterowanie podnośnikiem korzystając z zamontowanego joysticka.
Wykorzystanie podnośników gąsienicowych jest naprawdę zróżnicowane i można je wykorzystać np. do czyszczenia i malowania wnętrza kościołów, w galeriach handlowych, do naprawy i konserwacji elewacji, do pracy z konstrukcjami stalowymi i innych specjalistycznych prac na wysokości.
Mówiąc o zaletach podnośników gąsienicowych, na pewno można wyróżnić ich wagę, która w porównaniu do innych zwyżek jest dość niska (waga największego modelu to ok. 3010 kg). Kompaktowe rozmiary podnośnika pająka również są sporym atutem. Dzięki niemu podnośnik jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Kolejną zaletą jest oczywiście maksymalna wysokość robocza, która wynosi aż do 23 m. Efektywna praca w ciasnych pomieszczeniach oraz wysoki zasięg ramienia tworzą idealną parę podczas korzystania ze zwyżki. Warto wspomnieć również o tym, że podnośnik gąsienicowy radzi sobie na trudnym terenie, korzystając przy tym ze specjalnych łap stabilizujących. Maszyna posiada niebrudzące ogumienie, które chroni podłoże przed potencjalnymi zniszczeniami oraz zabrudzeniami.